Как да накарам отглеждането на лозя да работи

Плодната пръчка трябва да произлиза от миналогодишен чеп, а ако липсва такава – от най-ниско израсналия зрял летораст от старата плодна пръчка или от ъглова пъпка, а в краен случай – от лакомец.

, като когато използвате калем, то трябва задължително да имате и качествена подложка. Когато присаждането се прави на вече засадени лози, тогава то бива присаждане на място, а когато облагородявате резник, който все още не е пуснал корени, то тогава операцията се води на маса.

Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя дълбочината на работа.

Те са най-жилавият и мъчен конкурент на лозите, а не бива да бъдат оставени да си виреят, защото в крайна сметка чувствително влияят на лозите и намаляват общото добро развитие на насаждението, а в крайна сметка и добива.

Ако ще се инвестира в машини за обработка на лозя В лозята

При много слаб растеж на лозите за една година не трябва да се оставят никакви гроздове. Появилите се реся се премахват още през пролетта. За да се облекчи формирането, прилага се частична резитба. При това не трябва да се забравя, че възстановяването на лозите само с помощта на резитбата е невъзможно. Едновременно с това трябва да се прилагат всички необходими агротехнически мероприятия и на първо място добра обработка на почвата и торене.

Когато искаме да облагородим съществуващо насаждение със зрели резници, тогава също можем да избираме между няколко начина. Най-известният е на пълен разцеп.

Когато подложката и калемът са с различна дебелина, тогава трябва да направите друго. Обикновено това се случва при стари, измръзнали лози, които искате да облагородите или пък да им смените сорта. Трябва отново да почистите пръстта около пръчката, отрежете мястото на старата спойка. Почистете кората и отрежете пръчката. Тук трябва да сложите поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направите разцепи за клинчетата. Можете да работите и с единичен калем.

Не се препоръчва резитбата да се остави за много късно през пролетта, освен ако лозите не са малко на брой и майсторът не е обучен да го свърши за два-три дни.

Поддържане на средностъблена формировка, видоизменен Мозер и Омбрела

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Там където опасността от измръзване през зимата е голяма, лозите се отглеждат лозя приземно и през есента след листопада се загрибват.

Както при овощните дървета и храсти лозата натрупва големи количества резервни хранителни вещества в корените, стъблото и пръчките, които се използват през пролетта при развитието на младите леторасти и листата, а също и при формирането на добива.

Обяснението е просто. През целия си живот лозата продължава да расте надолу, увеличавайки кореновата си система. Това позволява на старите екземпляри да увеличават територията си в почвата и така се снабдяват с хранителните вещества, които са им необходими за образуването на плодове и за тяхното добро узряване.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Как да накарам отглеждането на лозя да работи”

Leave a Reply

Gravatar